Det er bare å ønske Lervig Aktiebryggeri velkommen i rekken av norske bryggerier som brygger Imperial Stouts!
Historien om Lervig er en historie om ekte lokalpatriotisme: Sommeren 2003 la Ringnes ned Tou bryggeri i Stavanger og flyttet produksjonen østover. Reaksjonene i Stavanger var sterke og det gikk ikke lang tid før et nytt bryggeri, Lervig Aktiebryggeri ble etablert og Stavanger igjen var en ekte by.
Ideen om å starte et nytt bryggeri kom fra fagforeningen ved Tou bryggeri. Ideen ble lansert til en del av byens ledende utesteder som ønsket å være med. Bak etableringen av bryggeriet sto syv utesteder samt Mack bryggeri, som skulle stå for bryggerikompetansen. Frem til august 2005 ble alt Lervigølet produsert i Tromsø hos Mack. Siden den gang har alt ølet blitt produsert i Hillevåg, Stavanger.
«En ekte by har en domkirke, et fotball lag i øverste divisjon og et lokalt bryggeri». «Lokalpatriot».
(Sånn sett er det vel bare Oslo av våre store byer som ikke oppfyller kriteriene for en ekte by).
Dette er en kraftig stout som føles ganske tyktflytende når man heller den i glasset. Kølsvart i farge og med et tykt mokkaskum. Delikat! Lukter mildt av kaffe og sjokolade. Smaken er mild med den samme kaffe- og sjokoladesmaken. med et herlig alkoholstikk bak i ganen. Samtidig er det en fin sødme i ølet. Her er brukt både bygg og havre i bryggingen, og havren bidrar nok med både sødme og smak.
Munnfølelsen er også veldig god. Akkurat passe karbonert og med den nevnte fylden som kjennetegner en kraftig stout. Et øl på 10.4% blir jo kraftig på alle måter, men det er samtidig farlig lettdrikkelig. Selv om flasken kun er på 0,33 l. anbefales det å dele denne med en god venn 😉
Bryggeriet sier: En svært mørk russisk imperial stout, brygget med pilsnermalt, sjokolademalt, karamellmalt, røstet bygg og havre. Humlen er Northern Brewer og Chinook. Alegjær gjør dette brygget veldig tungt og fyldig.
ABV: 10.4
Style: Imperial Stout
Brewery Lervig Aktiebryggeri
Region Norway
«Sånn sett er det vel bare Oslo av våre store byer som ikke oppfyller kriteriene for en ekte by»
Heller ikke Stavanger eller Trondheim har flyplass (innenfor sine grenser). Dermed står vi igjen med Bergen og Kristiansand, som har både bryggeri, flyplass og domkirke, eller?
Men stouten fra Stavanger er god 🙂
Flyplass trenger man vel ikke, men både Gardermoen, Værnes og Sola hører jo til «sine» byer.
Jeg tenkte mer på at Oslo ikke har noe fotballag i den øverste divisjonen.
Enga?
@Lars: ???
Tror det gikk opp et lys for meg i går, og med ett begynte man å like stout.
Det var denne ølen som fikk æren av å omvende meg. Meget, meget god, men skummelt hvor lite alkohol man kjenner. Vanskelig å tro at det er hele 10,4% i denne godbiten..