The Great British Beer Festival avholdes hvert år av CAMRA (The Campaign for Real Ale) i Earls Court i London. I år ble festivalen avholdt fra 3.-7.august. Her serveres øl fra fat og cask fra hovedsaklig britiske, men også noen utenlandske, bryggerier. Du kjøper et Pint, Halfpint eller et tredjedels Pint glass ved inngangen. Vi startet med et Halfpint-glass hver, men fant fort ut at dagen ville bli kort om vi fortsatte med det. Turen gikk derfor raskt tilbake til inngangen hvor vi kjøpte oss hvert vårt tredjedels Pint-glass. Dermed fikk jeg muligheten til å smake hele 18 forskjellige øl denne dagen! Du kan bruke glasset hele dagen, men du kan også fritt bytte det inn i et rent et der du kjøpte det. Fin service! Totalt var det nesten 700 forskjellige øl å smake, så selv om vi hadde vært der alle dagene, hadde vi ikke hatt sjans på å smake alle.
Årets festival ble besøkt av 67.000 mennesker, 3.000 flere enn i 2009. Disse drakk over 200.000 pints med ale, noe som tilsvarer rundt 75 pints i minuttet i festivalens åpningstid! I tillegg har festivalen også et stort antall Ciders og Perries (pærecider) å tilby, slik britiske ølfestivaler ofte har.
En ulempe med en slik stor festival med så mange øl, er at det var svært vanskelig å orientere seg. Det virket ikke som om det var noe system på hvor man fant de forskjellige ølene, og det var heller ingen logisk plassering av øl eller bryggerier. En herlig samrøre som gjorde det litt vanskelig å finne de ølene man hadde sett seg ut på forhånd. På de fleste standene var det også frivillige som stod og skjenket øl. Det betydde at man ikke fikk anledning til å snakke med folk som kjente bryggene inngående, noe man virkelig savnet.
Flere steder var det også tomt i tønnene, dessverre gjaldt dette selvfølgelig de mest populære typene, men det var jo allikevel nok å velge i! Og innimellom kjøpte man seg litt snacks eller en matrett fra de mange matbodene. Her kan Øl- og Matfestivalen i Oslo virkelig lære noe! Mat til øl er nemlig mer enn pølser og gryteretter! Her fantes et rikt utvalg av internasjonale retter, kreative snacks og mat som man normalt ikke ville forbundet med øl. Blant annet spiste vi en nydelig skalldyrsalat (plukk-selv-typen) som gikk svært godt sammen med den engelske alen vi drakk akkurat da.
Dersom du har sjansen til å besøke GBBF, er dette noe jeg anbefaler sterkt! Atmosfæren er fantastisk god, og det kryr av hyggelige mennesker (skulle nesten bare mangle, med så mye øl). For egen del ga det helt klart mersmak, selv om jeg i 2011 dessverre ikke har anledning til å delta.
Årets øl ble Castle Rock Brewerys Harvest Pale. Av CAMRA blir den beskrevet som: ‘blonde and refreshing with distinctive citrus hop.’

Ikke lett å orientere seg når den eneste merkingen var de gule A4-arkene. Ingen bryggerilogoer eller store plakater.
Overall winners
Champion Beer of Britain – Castle Rock, Harvest Pale (3.8% ABV, Nottingham, Notts)
Second – Timothy Taylor, Landlord (4.3% ABV, Keighley, West Yorkshire)
Third – Surrey Hills, Hammer Mild (3.8% ABV, Guildford, Surrey)
Her er resten av vinnerne fra GBBF 2010:
Mild category
Gold- Surrey Hills, Hammer Mild (3.8% ABV, Guildford, Surrey)
Silver- Greene King, XX Mild (3% ABV, Bury St Edmunds, Suffolk)
Joint Bronze- Golcar, Dark Mild (3.4% ABV, Huddersfield, West Yorkshire)
Joint Bronze- Nottingham, Rock Ale Mild (3.8% ABV, Nottingham, Notts)
Bitter category
Gold- RCH, PG Steam (3.9% ABV, Weston-Super-Mare, Somerset)
Silver- Moor, Revival (3.8% ABV, Pitney, Somerset)
Joint Bronze- Orkney, Raven (3.8% ABV, Stromness, Orkney)
Joint Bronze- Purple Moose, Snowdonia Ale (3.6% ABV, Portmadog, Gwynedd)
Best Bitter category
Gold- Timothy Taylor, Landlord (4.3% ABV, Keighley, West Yorkshire)
Silver- St Austell, Tribute (4.2% ABV, St Austell, Cornwall)
Joint Bronze- Evan Evans, Cwrw (4.2% ABV, Llandeilo, Carmarthenshire)
Joint Bronze- Great Oakley, Gobble (4.5% ABV, Great Oakley, Northamptonshire)
Golden Ale category
Gold- Castle Rock, Harvest Pale (3.8% ABV, Nottingham, Notts)
Silver- Marble, Manchester Bitter (4.2%, Manchester, Gtr Manchester)
Bronze- St Austell, Proper Job (4.5% ABV, St Austell, Cornwall)
Strong Bitter category
Gold- Thornbridge, Jaipur IPA (5.9% ABV, Bakewell, Derbyshire)
Silver- Fuller’s, Gales HSB (4.8% ABV, Chiswick, Gtr London)
Bronze- Beckstones, Rev Rob (4.6% ABV, Millom, Cumbria)
Speciality Beer category
Gold- Amber, Chocolate Orange Stout (4% ABV, Ripley, Derbyshire)
Silver- O’Hanlon’s, Port Stout (4.8% ABV, Whimple, Devon)
Bronze- Breconshire, Ysbrid y Ddraig (6.5% ABV, Brecon, Powys)
Winter Beer of Britain winner (announced in January 2010)
Elland, 1872 Porter (6.5% ABV, Elland, West Yorkshire)
Bottled Beer of Britain winners (sponsored by Travelodge)
Gold- St Austell, Admiral’s Ale (5% ABV, St Austell, Cornwall)
Silver- Pitfield, 1850 London Porter (5% ABV, Epping, Essex)
Bronze- Great Oakley, Delapre Dark (4.6% ABV, Great Oakley, Northamptonshire)
I 2011 vil festivalen avholdes 2.-6.august.
Legg igjen en kommentar